Hračky, které pomáhají dětem objevovat realitu

OBSAH

Přirozený vývoj dítěte

Dřevěné hračky Montessori se vyznačují tím, že jsou to vzdělávací a didaktické hračky, které oceňují zejména pedagogové, rodiče a děti. Montessori hračky jsou ve velmi užitečným nástrojem pro rozvoj manuální zručnosti, představivosti a logického myšlení dítěte. Protože hračky jsou nástrojem, který dětem umožňuje hrát si, zaujímají ústřední roli ve výchově a růstu malých dětí. Hra dětí by měla být spontánní, příjemná a tvořivá. Děti si tak přirozeně rozvíjejí jazykové, sociální, fyzické a logické schopnosti (řešení problémů). Na druhou stranu hračky odpovídající metodě Montessori musí odpovídat svému úkolu, a to pomoci dítěti pochopit, jak funguje realita, rozvíjet představivost, přimět ho ovládat své tělo, řešit problémy, spolupracovat s ostatními dětmi, zvládat emoce. Hračky musí být vyrobeny tak, aby podněcovaly kreativitu, zvídavost a samostatnost dítěte. Veškerá výchova v raném dětství musí vycházet ze zásady, že je třeba napomáhat přirozenému vývoji dítěte. Montessori metoda je založena právě na stimulaci kreativity, samostatnosti a manuální zručnosti nejmenších dětí, zejména v předškolním věku (3-6 let).

Hračky pro děti každého věku

Chrastítka, trojrozměrné figurky, gymnastické nářadí, logické hry, geometrické skládačky a mnoho dalších her pro všechny děti různého věku. Na trhu je mnoho Montessori hraček v různých variantách a barvách. Je dobré si uvědomit, že nejlepší je dát přednost těm, které jsou vyrobeny ze dřeva nebo maximálně z látky. Látkové hračky mohou být například smyslový míč, který je užitečný k tomu, aby dítě poznalo a plně rozvinulo koncept smyslů. Uvědomění si, že dítě má pět smyslů, je obrovský krok. Používání zábavných pomůcek, jako je smyslová koule, v dítěti vyvolá potřebu objevování a zvědavost, kterou si časem bude moci samo svobodně vyzkoušet.

Stejně jako všechny ostatní hračky jsou určeny pro různé věkové skupiny. Je třeba rozlišovat mezi vzdělávacími a didaktickými hračkami. Obecné a vzdělávací hračky jsou hračky určené pro miminka nebo děti předškolního věku a jsou navrženy tak, aby stimulovaly přirozený vývoj dítěte v oblasti smyslových, sociálních, jazykových a psychomotorických aktivit. Didaktické Montessori hry mohou mít naopak skutečný vzdělávací účel- existují hry pro školní aktivity, matematické hry nebo hry využívající geometrické tvary, písmena a přírodovědné pojmy.

Přírodní materiály podněcující dětskou zručnost

Montessori hračky jsou koncipovány a navrženy pro všechny děti, které chtějí experimentovat prostřednictvím hry a praktických činností, mít možnost porozumět, dělat chyby a zkoušet to znovu! Děti potřebují od nejútlejšího věku strukturované prostředí, ve kterém se mohou pohybovat samostatně a volně, aniž by se musely spoléhat na pomoc dospělých. Proto musíme společně s dítětem vytvořit prostředí, které je pro něj příznivé a které ho povzbuzuje k tomu, aby se do toho pustilo samo.

Jsou velmi jednoduché a vyrobené z přírodních materiálů, jako je dřevo a bavlna. Právě tato jednoduchost podněcuje dětskou manuální zručnost a touhu po zkoumání a objevování.

Aby mohly být hračky považovány za Montessori, musí splňovat určité požadavky. Hlavní charakteristiky Montessori hraček jsou, jak již bylo řečeno, přírodní materiály vhodné pro děti (dřevo, bavlna, přírodní pigmenty). Neobsahují žádné plasty ani elektronické součástky, jsou snadno manipulovatelné, aby stimulovaly manipulaci a pomáhaly dětem experimentovat a musí se přizpůsobit každé fázi růstu dítěte. Dopřejte Vašemu dítěti to nejlepší pro jeh zdraví vývoj.

Foto: Unsplash, Autor: Materiál partnera
MODERNÍ RODIČ
Logo
Compare items
  • Total (0)
Compare
0