Věděli jste, že se dětská kola občas objevují v hlášení nebezpečných výrobků, které sestavuje RAPEX? Pravidelně v něm najdete dětská jízdní kola. V článku na vás čeká rada, jak vybrat bezpečné jízdní kolo pro děti.

OBSAH

Jak poznat bezpečné jízdní kolo

Na jízdním kole by mělo být uvedeno, že splňuje bezpečnostní normu EN 14765. Mělo by být na rámu uvedeno výrobní číslo, název společnosti a také model kola. Veškeré šrouby by měly být zajištěny pojistkami, nikde by neměly být ostré hrany a ani by neměly vyčnívat matice či šrouby. Šířka řídítek se musí pohybovat d 35 cm do 55 cm. Rukojeť řídítek musí být opatřena pružným materiálem a musí disponovat zakončením alespoň 40 mm. Dále musí být na kole dvě brzdy, které na sobě nejsou závislé. Šlapátka se musí otáčet volně, nášlapné plochy jsou z obou stran, přičemž musí být možné nastavit jednu nášlapnou plochu automaticky. Dále musí být v dostatečné vzdálenosti od země, aby při náklonu kola nedrhla o zem. Mezera mezi šlapátkem a kolem (blatníkem) musí být minimálně 89 mm. Jízdní kolo musí mít chránič řetězu. Na sedlovce je vždy vyznačena značka minimální hloubky zasunutí. Stabilizační kolečka lze vždy namontovat, aniž by se uvolnilo uchycení osy zadního kola. Součástí balení musí být také návod.

Kola pro děti – velikost

Kolo by nikdy nemělo být dítěti velké. Rodiče často napadá, že děti do kola dorostou, jenže dítěti se bude kolo špatně řídit, může spadnout a neúspěch jej může od řízení odradit. Jak poznáte správnou velikost kola? Kola pro děti se prodávají v těchto velikostech

  • 12 palců – vhodné pro děti ve věku 2 až 4 roky (výška postavy: 90 – 110 cm)
  • 14 palců – vhodné pro děti ve věku 3 až 5 let (výška postavy: 95 – 115 cm)
  • 16 palců – vhodné pro děti ve věku 4 až 7 let (výška postavy: 100 – 125 cm)
  • 20 palců – vhodné pro děti ve věku 6 až 9 let (výška postavy: 105 – 135 cm)
  • 24 palců – vhodné pro děti ve věku 9 až 12 let (výška postavy: 115 – 155 cm)
  • 26 palců – vhodné pro děti ve věku od 10 let (výška postavy: od 155 cm)

Kola pro nejmenší děti

Do této kategorie patří kola o velikosti 12, 14 a 16 palců. Některá kola mají v základní výbavě balanční kolečka. Pokud ve výbavě nejsou, koupíte je přibližně za 150 Kč například ve Sportisimu. Kolečka lze namontovat a opět sundat, když už nejsou potřeba. Dítě brzdí zpětným záběrem pedálů, kola mají také přední brzdu. Nemají přehazovačku. Výškově nastavitelné sedadlo i řídítka jsou samozřejmostí.

Kola pro děti od šesti let

Do této kategorie patří kola o velikosti 20 palců. Tato kola mají přehazovačku, nejčastěji šestistupňovou. Kola mají dvě pákové brzdy a díky odpružené vidlici se hodí i do terénu.

Kola pro starší děti a juniory

Kola pro větší děti, respektive juniory, hledejte v kategorii 24 a 26 palců. Jsou velmi podobná jako kola pro dospělé. Mají  přehazovačku, přesmykač, 2 ruční brzdy a odpruženou vidlici. Dětské kolo může mí rám vyroben z hliníku, karbonu či oceli (Hi-Ten).

Doplňky

Nezapomeňte na kvalitní helmu. Helmu pořídíte v prodejně dětských jízdních kol a můžete ji koupit ihned při nákupu kola. Na kolo můžete také pořídit různé kapsičky a taštičky na věci, láhev na pití s držátkem. Velký výběr doplňků najdete na Sportisimo.cz.

Vyberte bezpečné kolo. Šťastnou jízdu.

Foto: Heureka.cz, Autor: TeK, Zdroj: autorský článek

MODERNÍ RODIČ
Logo
Compare items
  • Total (0)
Compare
0